Rakytníkový olej

Pridané: 16.12.2020 11:53:36 Počet zobrazení: 405

16 December 2020

Rakytníkový olej zo semien rakytníka rešetliakového. Účinky a charakteristika.

Rakytníkový olej

Rakytník (latinský názov: Hippophae rhamnoides) je jednou z najstarších bylín používaných na svete. Z hľadiska obľúbenosti je rozšírenejší ako koreň ženšenu. V Číne je rakytník klasifikovaný ako liek, vďaka svojej viac ako stovke biologicky aktívnych zložiek, zatiaľ čo na Západe je známy ako prostriedok posilňujúci zdravie, na prevenciu chorôb a všeobecne posilňujúci výživový doplnok. Rakytníkový olej používajú v Číne už viac tisíc rokov, bol jedným z prostriedkov na liečenie čínskych cisárov. Legenda hovorí, že tento olej konzumovali aj vojaci Džingischána, aby zvýšili svoju pevnosť a húževnatosť.


Slovanské národy využívajú plody a olej z rakytníka už po stáročia. Už aj Cyril, tvorca slovanského písma, používal olej z rakytníka na ošetrovanie chorých a ich rán. Neskôr ruský kozáci  nasledovali jeho príklad a tiež používali rakytníkový olej na ošetrovanie rán a plod rakytníka na zvýšenie vitality a zlepšenie svojho zdravotného stavu.


Vďaka svojmu roboračnému a imunostimulačnému účinku je rakytníkový olej zahrnutý aj do stravy astronautov.

Rakytníkový olej obsahuje takmer 200 biologicky aktívnych látok.
Obsahuje: alkaloidy, aminokyseliny, enzymy, flavonoidy, fytosteroly, karotenoidy, kyseliny, minerálne látky, sacharidy, serotonin, silicu, terpenoidy, triesloviny, vitaminy (A,B,C,D,E,F, K1)

Poznáme dva druhy rakytníkového oleja, a to olej z dužiny plodu a olej zo semien rakytníka. Niektoré charakteristiky majú podobné, ale v mnohom sa aj líšia.

Rakytníkový olej zo semien rakytníka je bohatý:
- na 2 druhy mastných kyselín a to kyselinu linolovú (omega-6) 30% a kyselinu alfa-linolenovú (omega-3) 20%-35%. Okrem toho obsahuje ešte kyselinu olejovú (omega-9) 19%; kyselinu palmitovú 15%; stearovú 2%-5%; jantárovú 2%-4%.
- a na steroly, v prvom rade sitosterol. Steroly (sitosterol, campesterol, lupeol a pod.) majú antiseptické a protizápalové účinky. Sitosterol znižuje hladinu cholesterolu v krvi, znižuje LDL cholesterol bez vplyvu na HDL cholesterol.


Účinky rakytníkového oleja:
-antioxidačné účinky, spomaľuje oxidačné procesy a stabilizuje bunkovú membránu, zlepšuje mikrocirkuláciu, čím zvyšuje odolnosť voči nachladnutiu a vírusovým infekciám
- chráni pečeň, normalizuje enzýmy
- pomáha pri tráviacich ťažkostiach, dyspepsiI, podráždení žalúdka, refluxe, zápche a vredoch
- pomáha predchádzať kardiovaskulárnym potiažom, prospešný pri ateroskleróze, nesprávnom krvnom tlaku
- posilňuje imunitu,
- brzdí rast rakovinových buniek
- nezanedbateľný je jeho antidepresívny účinok, ktorý pramení z posilnenia centrálneho nervového systému a jeho harmonizačného účinku na organizmus.
- pri lokálnom použití rakytníkový olej urýchľuje hojenie rán. Špeciálne sa odporúča pri popáleninách, poraneniach a popáleninách. Okrem tisícročných skúseností boli v klinických štúdiách preukázané jeho regeneračné, protizápalové a antibakteriálne účinky na tkanivá (Kallio a kol., 2001; Lebedeva a kol., 1992; Zhang a kol., 1988). Dôležitú úlohu v tomto smere zohrávajú steroly a alkoholy s dlhým reťazcom v rakytníku. Zvyšovaním množstva nenasýtených mastných kyselín (linolová, alfa-linolénová, eikosapentaénová) v krvnej plazme významne stimuluje hojenie atopickej dermatitídy
- výrazne zlepšuje regeneráciu pokožky, zjemňuje pokožku a obnovuje jej pružnosť, chráni pred škodlivými účinkami
- má hojivý účinok na sliznicu, dobré výsledky pri liečbe gastroduodenálneho vredu
- pomáha pri respiračných ochoreniach (astma, bronchitída, kašeĺ, zápal pľúc, hrtanu či hltanu, zahlienenie)

Aplikačná forma:
Vnútorne: 2 x denne 10-20 kvapiek. Na žalúdočné a tráviace potiaže 30 min. pred
Zvonka: Olej sa aplikuje priamo bez riedenia na kožu i na masáže. Na inhaláciu - 3 kvapky na 10 ml vody, 3x denne 10 minút.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info