Sezamový olej

Pridané: 14.01.2016 14:29:48 Počet zobrazení: 2998

14 Január 2016

Charakteristika, účinky, použitie. Všetko čo je dobré vedieť o sezamovom oleji.

Sezamový olej je panenský za studena lisovaný olej zo sezamových, surových, nepražených semien.
Sezamový olej má svetlohnedú farbu. 

Obsahuje z 80 percent omega-6 a omega-9 mastné kyseliny, vitamíny, minerály, stopové prvky a lecitín.

Sezamové semienka boli pestované v trópoch už v prehistorických časoch. Egypťania ho už v roku 1 500 pred n.l. používali i ako liek. O sezamovom oleji sa zmieňujú už aj najstaršie védske spisy. V ájurvédskej medicíne sa cení ako olej s najlepšími účinkami pro masáže i na výplachy. Za tisícročnú tradíciu používania na liečené účely vďačí obrovskému množstvu priaznivých vlastností.

Účinky pri vnútornom užívaní: Sezamový olej udržuje pohyblivosť kĺbov, posilňuje kosti a pôsobí proti osteoporóze. Posilňuje zuby, pôsobí proti zápalom ďasien, podporuje krvotvorbu, krvný systém. Zlepšuje priechodnosť ciev, blahodárne pôsobí na srdce. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáha proti kôrnateniu tepien. Lecitín v sezamovom oleji povzbudzuje mozgovo-miechový systém. Pomáha k udržaniu stálej hodnoty cukru v krvi, čo je výhodné hlavne pre diabetikov. V pečeni podporuje metabolismus tukov. Sezamový olej je aj silný antioxidant, reguluje a podporuje rast buniek, hlavne v oblasti tráviceho traktu. Priaznivo prôsobí proti tvorbe a množeniu rakovinových buniek, hlavne pri melanóme, rakovine hrubého čreva a žalúdka. Doporučuje sa tiež po ožarovaní.

Účinky pri vonkajšom užívaní: Sezamový olej dobre preniká pokožkou, krvnými vlásočnicami sa dostáva do krvy, viaže na seba molekuly škodlivín a prenáša ich k pečeni a obličkám. Vďaka tomu, že sa rýchle vstrebáva pokožkou tvorí základ mnohých masážných olejov a olejov pre nosné alebo ústne výplachy. Pomáha pri lupienke (psoriáze) a pri výskyte vší a lupín. Sezamový olej je vhodný na suchú pokožku, pokožku poškodenú pôsobením vetra, slnka a tiež na spláneniny. Okrem toho chráni pokožku pred chlórovanou vodou. Doporučuje sa aj na pubertálne vyrážky na tvári. U kojencov a batoliat chráni pokožku pred zaparením pod plienkami. Masáže so sezamovým olejom utišujú stres a nervozitu.

Použitie v kuchyni: Sezamový olej je jedna z najstarších korenín. Využitie má v čínskej a thajskej kuchyni. Šalátom a studeným omáčkam dodá lahodnú chuť. Je vhodný aj pri príprave obilninových kaší a cestovinových príloh. Znesie zahrievanie aj na vyššiu teplotu.
Skladovanie
Na tmavom a chladnom mieste, potrebné skladovať v skle. Po otvorení sa musí spotrebovať behom 3 mesiacov.
Záručná doba
Minimálna trvanlivosť 6 mesiacov od dátumu výroby.

Sezamový olej - sklo

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info