Tekvicový olej

Pridané: 10.01.2016 14:32:23 Počet zobrazení: 8686

10 Január 2016

Tekvicový olej a jeho zdraviu prospešné účinky. Čo obsahuje tekvicový olej. Odporúčané užívanie tekvicového oleja. Recepty s tekvicovým olejom.

Tekvicový olej je olej lisovaný zo semien tekvice bezšupkovej Cucurbita pepo var. styriace. Získava sa šetrným lisovaním za studena do 40 stupňov Celzia. Tekvicový olej sa potom filtruje od drobných čiastočiek semien a následne sa plní do fľiaš. Za studena lisovaný tekvicový olej je sýtej tmavozelenej farby, ktorá prechádza do tmavohnedej a chutí ako tekvicové semienka. Je veľmi lahodný. Tekvica je považovaná za najstaršiu pestovanú plodinu. V Európe sa tekvicový olej používal od čias, kedy Kryštof Kolumbus priniesol prvé tekvice z Nového sveta. Najbežnejší bol v mastiach. Mária Terézia tekvicový olej dokonca zakázala ako potravinu a povolila ho len na výrobu hojivých mastí.

Tekvicový olej obsahuje: prírodné atioxidanty - vitamín E, karotenoidy, lutein, fytosteroly, chlorofyl, ideálny pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín, omega-9 kyseliny. Má vysoký obsah zinku, ďalej obsahuje ešte horčík, železo, selen, fosfor.

Zdraviu prospešné účinky tekvicového oleja: 

  • je prospešný pre prostatu, pretože chráni jej bunky proti škodlivo pôsobiacim hormónom, ako je dihydrotestosterón.  Tekvicový olej chráni aj močový mechúr, tým, že posilňuje zvierač močového mechúra a svalovinu.
  • znižuje krvný tlak, chráni srdce a cievy
  • priaznivo ovplyvňuje metabolizmus
  • pôsobí upokojúco, zlepšuje funkciu mozgu a spánok
  • priaznivo pôsobí proti rednutiu a vypadávaniu vlasov. Aby bol účinok viditeľný v tomto prípade sa odporúča užívať tekvicový olej vnútorne aspoň 24 týždňov.
  • zlepšuje imunitu
  • vďaka antioxidantom, ktoré tekvicový olej obsahuje, zlepšuje stav pokožky, pôsobí proti vráskam a stareckým škvrnám
  • čo mnohí asi nevedia je to, že pôsobí proti črevným parazitom. Tekvicový olej obsahuje cucurbitin, ktorý je účinný proti pásomnici. V totmto prípade je potrebné užívať tekvicový olej ráno nalačno počas jedného týždňa a doporučuje sa užívať prírodné prostriedky stimulujúce vyprázdňovanie čriev (napr. ľanový olej), aby sa paraziti vylúčili z tela. Kúru je možné opakovať niekoľkokrát za sebou, vždy však s týďennou prestávkou.
  • pomáha ženám v čase menopauzy a po menopauze, tým, že zlepšuje hladinu dobrého cholesterolu, zmierňuje návaly tepla, pôsobí proti depresii, bolestiam hlavy a kĺbov. V tomto prípade sa odporúča užívať denne 2 gramy tekvicového olej počas 12 týždňov.
  • pomáha pri zápaloch kĺbov a pri reumatizme

Užívanie tekvicového oleja: Dospelým za terapeutickým účelom sa odporúča užívať denne 1-2 polievkové lyžice. Deťom 1 kávová lyžička.

Využitie tekvicového oleja v kuchyni: Tekvicový olej veľmi chutným doplnkom rôznych šalátov, dressingov, omáčok, či nátierok alebo len tak pokvapkať hrianku, žemľu. Je vynikajú aj v do avokádovej nátierky. Recept nájdete TU. Vyzerá veľmi pôsobivo ako ním jemne polejete rôzne krémové polievky (tekvicovú, brokolicovú, spargľovú alebo hráškovú polievku. Mimoriadne chutný je s kyslou kapustou, čo doporučujeme hlavne v zimnom období. Spolu s tekvicovou múkou ho môžeme zamiesiť do chlebového cesta, čím získame znamenitú konzistenciu a zaujímavú farbu ceta. Deťom ho môžete ponúknuť, tak, že tekvicovým olejom polejete vanilkovú zmrzlinu. Je to ozajstná pochúťka. 

Tekvicový olej na vlasy: niekoľko kvapiek tekvicového oleja vmasírujte do pokožky na hlave, nechajte pôsobiť 30 minút a potom si obvyklým spôsobom dôkladne umyte a upravte vlasy. Podporíte tak rast vlasov ich zdravie a lesk.

Skladovanie:
Na tmavom a chladnom mieste.
Záručna doba:
Minimálna trvanlivosť 6 mesiacov od dátumu výroby.

TEKVICOVÝ OLEJ 250ml si môžete KÚPIŤ TU

TEKVICOVÝ OLEJ 250ml v špeciálnom fialovom skle si môžete KÚPIŤ TU

Zdroje:

Detoxikácia liečivými olejmi, autor David Frej a Jiří Kuchař

Léčivé oleje, autor Boleslav Hemzal

https://fitoterapiakalauz.hu/mindent-masra-kene-hasznalni-tokmagolaj-nos-kitalaljak-mire/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14598915

Tekvicový olej a semená tekvice

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info